Z jaką kartą lepiej jechać za granicę

Aby się nie zgubić, weź mapę miasta. Aby nie przepłacać prowizji-odpowiednia karta bankowa. Dowiedz się, jak wybrać wygodną i opłacalną kartę do podróży za granicę. I czy powinieneś polegać tylko na plastiku.

Z jaką kartą lepiej jechać za granicę

Aby nie wpaść w niezręczną sytuację, lepiej pomyśleć jeszcze przed wejściem na pokład samolotu, jak zapłacisz w autobusach, hotelu i sklepach. Czasami zrozumienie, jaka waluta ma to państwo, nie wystarczy. Warto dowiedzieć się, jakie systemy płatności działają w tym kraju, czy akceptują karty w kawiarniach i na stacjach benzynowych, czy jest tam wiele bankomatów.

 •  Sprawdź z wyprzedzeniem, jak radzi sobie Infrastruktura płatnicza i oszustwa w wybranym kraju. Szukaj w Internecie społeczności rosyjskojęzycznych: mieszkańcy i turyści chętnie dzielą się wskazówkami i doświadczeniami. W większości popularnych miejsc turystycznych — krajach Europy, Turcji, Tajlandii i innych — turysta może łatwo zapłacić kartą lub wypłacić pieniądze w najbliższym bankomacie. Ale w wielu egzotycznych krajach spłata kartą, a nawet znalezienie bankomatu to duży problem. Czasami lokalne banki nie współpracują z żadnym z największych międzynarodowych systemów płatności. Wtedy może być łatwiej wcześniej zmienić walutę i na wszelki wypadek dowiedzieć się, gdzie można znaleźć wymienniki o najkorzystniejszym kursie.
 •  Dowiedz się, czy jest wiele bankomatów, do których jedziesz i jak bezpiecznie z nich korzystać. Możesz skorzystać z Google Maps lub specjalnych aplikacji i sprawdzić, czy w pobliżu miejsca zamieszkania znajdują się bankomaty. Lepiej jest korzystać z bankomatu w oddziale banku lub na strzeżonym terenie hotelu, centrum handlowego. Jest więc mniejsze ryzyko, że oszuści ukradną dane twojej karty, ponieważ znacznie trudniej jest zainstalować nielegalny sprzęt w bankomacie w takim miejscu.
 •  Sprawdź prowizje. Zapytaj, jakie opłaty pobiera Twój bank za wypłatę gotówki z bankomatów za granicą i za opłacenie zakupów. Można to zrobić telefonicznie na infolinii banku. Niektóre banki oferują otwieranie kart, za pomocą których można płacić za zakupy po korzystnym kursie lub wypłacać gotówkę za granicą bez prowizji. Ale lepiej jest wcześniej dowiedzieć się, czy istnieją ograniczenia dotyczące liczby lub kwoty operacji. Banki międzynarodowe mogą mieć szeroką sieć własnych bankomatów w niektórych krajach, a preferencyjne warunki obowiązują właśnie dla nich.
 •  Zdobądź kilka kart. Lepiej niż różne banki i na wszelki wypadek różne międzynarodowe systemy płatności. Niestety, systemy płatności mają tymczasowe awarie, a przebywanie za granicą bez dostępu do konta nawet przez kilka godzin może być bardzo frustrujące. Sprawdź z góry, które systemy płatności są najbardziej popularne w wybranym kraju.
 •  Ostrzeż Bank przed podróżą. Po wybraniu i wydaniu karty poinformuj Bank, kiedy i dokąd jedziesz. Pamiętaj, aby wymienić wszystkie punkty tranzytowe, jeśli tak. W przeciwnym razie bank może uznać Twoje zagraniczne płatności za podejrzane i zablokować kartę. Upewnij się, że bank ma Twój numer telefonu, pod którym możesz się z Tobą skontaktować podczas podróży.
 •  Pobierz przydatne aplikacje do smartfona. Na przykład Konwertery walut i interaktywne mapy z bankomatami i biurami banków.

Jaka powinna być karta na wyjazdy zagraniczne?

 1.  Wiarygodnego banku. Byłoby frustrujące wiedzieć za granicą, że Twój bank pękł. Tak, pieniądze na kontach bankowych są ubezpieczone, ale wypłata odszkodowania rozpoczyna się 14 dni po cofnięciu licencji. Jeśli w ciągu tych dwóch tygodni znajdziesz się na wakacjach lub w podróży służbowej, pozostaniesz bez środków. Wybór najbardziej stabilnych banków pomoże Ci w ratingach kredytowych.
 2.  Optymalnego międzynarodowego systemu płatności. W różnych stanach popularne są różne systemy płatności: większość bankomatów i terminali płatniczych jest na nich skonfigurowana. Karty Visa i Mastercard są akceptowane prawie wszędzie, ale są wyjątki. Lepiej to wyjaśnić przed podróżą do banku. W każdym razie warto zabrać ze sobą kilka kart różnych systemów międzynarodowych.
 3.  Imienny. Twoje imię i nazwisko muszą być podane na karcie. I pożądane jest, aby pokrywały się z tym, co jest napisane w paszporcie. W przypadku płatności kartą za granicą hotele, wypożyczalnie i sklepy przy dużym zakupie mogą wymagać paszportu. Niektórzy skrupulatni pracownicy sprawdzają każdą literę.
 4.  Z chipem. W Europie i nie tylko większość terminali płatniczych jest skonfigurowana tylko z kartami chipowymi. Teraz rosyjskie banki nie robią innych. Jeśli nagle masz ważną kartę tylko z paskiem magnetycznym, lepiej zamówić inną-z chipem. Prawda jest odwrotna w Stanach Zjednoczonych: istnieją urządzenia płatnicze, które działają tylko z paskami magnetycznymi, a nie z chipami. Warto wcześniej zapytać bank, czy zezwala na transakcje za pomocą paska magnetycznego. Nie wszystkie banki na to pozwalają, a niektóre nawet natychmiast blokują kartę, próbując użyć paska magnetycznego, a nie Chipa.
 5.  Umożliwiającej płacenie online. Upewnij się, że Twoja karta umożliwia płacenie jej Online. Zazwyczaj do tego musi mieć na odwrocie CVV-lub CVC-kod. W przypadku podróży zagranicznych jest to bardzo wygodna opcja. Możesz zmienić rezerwację hotelu online, zarezerwować i kupić bilety na lokalny pociąg, teatry i muzea, aby uniknąć stania w kolejkach. W wielu krajach usługi, takie jak taksówki, często wygodniej jest płacić za pośrednictwem aplikacji mobilnych, z którymi musisz połączyć kartę bankową.

Która karta jest lepsza do podróży: kredytowa czy debetowa?


Każda opcja ma zalety i wady. Jeśli to możliwe, lepiej mieć oba rodzaje map i używać ich do różnych celów. Na przykład zwykle bardziej opłaca się wypłacać gotówkę z karty debetowej i blokować pieniądze jako zabezpieczenie przy wynajmie samochodu na karcie kredytowej. W przypadku blokady kwota nie jest pobierana, nie płacisz za nią odsetek bankowi, a Twoje pieniądze na karcie debetowej pozostają wolne.

Karta kredytowa


Plus:
 •  Jeśli Hotel, wypożyczalnia samochodów lub inna organizacja zablokuje pieniądze na koncie jako zabezpieczenie, karta zamrozi kwotę w ramach limitu kredytowego, a nie twoje osobiste oszczędności. Pieniądze nie są odpisywane i nie płacisz odsetek.
 •  Bonusy lojalnościowe są zwykle wyższe, gdy płacisz kartą kredytową.
 •  Możesz dokonać dużego nieplanowanego zakupu z limitem kredytowym-na przykład kupić futro, elektronikę lub bilet do opery.
 •  Jeśli oszuści uzyskają dostęp do karty, nie ryzykujesz własnych pieniędzy. Są to środki kredytowe i leży w najlepszym interesie banku, aby jak najszybciej wyjaśnić sytuację i odzyskać skradzione pieniądze.

Brak:
 •  Najczęściej Karty kredytowe są otwierane tylko w rublach.- Istnieje pokusa, aby wyjść poza planowany budżet na podróż.
 •  Obsługa karty może kosztować określoną kwotę roczną.
 •  Najczęściej istnieje dodatkowa opłata za wypłatę gotówki z karty kredytowej.

Karta debetowa


Plus:
 •  Możesz użyć swojej karty płacowej, a następnie nie musisz płacić za jej obsługę.
 •  Na pewno nie będziesz musiał płacić odsetek, które kapie na zadłużenie karty kredytowej.
 •  Najczęściej banki otwierają karty debetowe w różnych walutach lub umożliwiają powiązanie kilku kont walutowych z już ważną kartą debetową.

Brak:
 •  Jeśli oszustom uda się skorzystać z twojej karty debetowej, stracisz własne pieniądze.
 •  Karty debetowe zazwyczaj przyznają mniej punktów, mil lub rubli w programach lojalnościowych.
 •  Jeśli pieniądze zostały zablokowane jako zabezpieczenie, musisz poczekać do 30 dni na ich odblokowanie.

W jakiej walucie powinna być karta?

Jeśli masz pytanie, która karta jest lepsza do zapłaty w Europie, wybierz kartę Euro. Jeśli wybierasz się do USA, lepiej otworzyć kartę w dolarach. Podobnie, jeśli często musisz odwiedzać Japonię lub Chiny, warto mieć kartę w jenach lub juanach. Wtedy nie będziesz płacić dodatkowych opłat przy przeliczaniu waluty. Ale są niuanse i wyjątki.

Mapa banku Twojego kraju

Plus:
 •  Najprostsza opcja dla tych, którzy mają dochód w walucie krajowej.
 •  twoja waluta po dokonaniu płatności jest automatycznie przeliczana na lokalną walutę.
 •  Nie musisz niczego dodatkowo sporządzać — wystarczy użyć karty, którą płacisz w swoim kraju. Oczywiście, jeśli Mapa tego systemu jest akceptowana w kraju, do którego się wybierasz.

Brak:

 •  Przy zakupie może nastąpić kilka konwersji i pobierają za nie prowizje. W rezultacie musisz przepłacać za każdy zakup od 1 do 7-8%.

Karta walutowa

Plus:
 •  Możesz wydać kartę w żądanej walucie: karta w euro - dla krajów strefy euro, dolar-dla USA, w juanie-dla Chin i tak dalej.
 •  Nie ma niepotrzebnych przeliczeń z waluty Twojego kraju na żądaną walutę: kup buty za 20 USD kartą dolarową — dokładnie 20 USD zostanie usunięte z karty.
 •  Możesz doładować kartę z konta banku w swoim kraju za pośrednictwem banku internetowego po wewnętrznym kursie wymiany banku lub przelać walutę z konta w domu maklerskim po wymianie waluty na giełdzie.

Brak:
 •  Nie wszystkie banki wydają karty walutowe.
 •  Obsługa karty może kosztować określoną kwotę roczną. Może być bezpłatny, ale pod pewnymi warunkami: na przykład na karcie należy przechowywać nieredukowalne saldo lub na niej należy przeprowadzać operacje na określoną kwotę miesięcznie.

Karta wielowalutowa


Plus:
 •  Do tej karty można powiązać różne konta walutowe (najpierw oczywiście trzeba je otworzyć). Zazwyczaj banki oferują konta w trzech głównych walutach-dolarach, euro i walucie krajowej. Czasami można znaleźć inne opcje - na przykład w funtach angielskich lub frankach szwajcarskich. Musisz ręcznie podłączyć odpowiednie konto do karty. Na przykład przed podróżą do strefy euro — euro, przed podróżą do Ameryki — Dolar.
 •  Brak zbędnych przeliczeń na walutę.
 •  Za pośrednictwem banku internetowego możesz przelać pieniądze z konta na konto, ustalając korzystny kurs.
 •  Jeśli dane karty lub samej karty zostaną przejęte przez oszustów, ryzykujesz tylko pieniędzmi, które masz na aktywnym koncie połączonym z kartą.

Brak:
 •  Banki, które wydają karty wielowalutowe, są bardzo nieliczne.
 •  Usługa będzie kosztować tę samą określoną roczną kwotę. Ale może być również bezpłatny pod pewnymi warunkami lub jeśli konta walutowe są powiązane z już otwartą kartą banku w Twoim kraju.
 •  Jeśli na przykład na koncie dolarowym nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, możliwe jest, że kwota zostanie pobrana z głównego, konta banku twojego jest dziwna — wtedy nie można uniknąć konwersji. Czy konto zmieni się automatycznie, lepiej wcześniej sprawdzić w banku.

Jak wygląda Płatność kartą za granicą?

Systemy płatności mają walutę bazową, w której rozliczają się z bankami. Każdy Bank wybiera tę walutę podstawową dla siebie. Najczęściej są to dolary lub euro.

Przykład. Kupujesz kartą banku swojego kraju Visa Magnet w Tokio. Cena produktu jest podana w Jenie japońskim. Wybierasz płatność w jenach.
 1.  System płatności (Visa) porównuje walutę zakupu (Jen) i walutę bazową (dolary). Nie pasują do siebie — oznacza to, że jen jest przeliczany na dolara. Jen - > Dolar (według kursu systemu płatności). Za wymianę zostaniesz obciążony prowizją do 3% kwoty zakupu
 2.  Następnie system płatności (Visa) wysyła do Twojego banku informacje o kwocie zakupu w dolarach. Bank musi obciążyć Twoje konto tą kwotą. Masz konto w walucie swojego kraju-oznacza to, że nastąpi kolejna konwersja. dolary - > waluta Twojego kraju(według wewnętrznego kursu banku). Za transakcję transgraniczną Twój bank może pobierać prowizję do 1,5%
 3.  Kwota jest blokowana na koncie. Ostateczne rozliczenie może potrwać do trzech dni roboczych. Oznacza to, że przy zakupie na karcie jedna kwota jest blokowana, a inna może zostać obciążona — z powodu różnicy kursów w tych dniach. Czasami Terminale Płatnicze oferują wybór: płacić w lokalnej walucie, dolarach euro lub w walucie karty. Zawsze wybieraj lokalną walutę — w ten sposób unikniesz niepotrzebnych konwersji i prowizji.

Co należy wziąć pod uwagę płacąc kartą za granicą?

 •  Komis
Sprawdź z wyprzedzeniem w swoim banku, jakie opłaty zapłacisz, płacąc za zakupy kartą banku w Twoim kraju za granicą. Jeśli często podróżujesz lub planujesz dużo wydać, otwarcie karty walutowej może być bardziej opłacalne.

Warto dowiedzieć się, ile bank pobiera za wypłatę gotówki z bankomatów w innych krajach.

 •  Waluty płatności
Czasami terminal płatniczy za granicą oferuje wybór-w jakiej walucie zapłacić. Zawsze najlepiej wybrać lokalną walutę. Natychmiastowa konwersja na walutę Twojego kraju wydaje się dobrym pomysłem tylko na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości oznacza to tylko dodatkowe prowizje.

 •  Termin
Pieniądze z karty nie są od razu pobierane. Początkowo są blokowane na karcie-i dopiero dzień lub dwa (czasami tydzień) są obciążane. Odpisane pieniądze lub jeszcze tylko zablokowane, można zrozumieć na wyciągu z konta-na przykład za pośrednictwem konta osobistego na stronie internetowej banku.

Jest to szczególnie ważne, jeśli kursy walut bardzo się zmieniają, a płacisz kartą rubla. W ciągu kilku dni kwota w walucie Twojego kraju może się znacznie zmienić.

Jeśli masz kartę wielowalutową, nie spiesz się natychmiast po powrocie, aby podłączyć do niej konto bankowe swojego kraju. Poczekaj, aż wszystkie zablokowane kwoty zostaną odpisane, w przeciwnym razie będziesz musiał uiścić opłaty za konwersję. Status płatności można sprawdzić za pośrednictwem konta osobistego w banku internetowym.

Czy powinieneś wypłacić gotówkę z karty za granicą?

To prawdopodobnie przyleci Ci do grosza. Zostaniesz obciążony prowizją lokalnego banku, który jest właścicielem bankomatu, oraz banku w Twoim kraju za wypłatę w bankomacie innej osoby. Jeśli karta banku Twojego kraju, nadal będzie opłata za przeliczenie waluty. W sumie prowizje te pochłoną od 1,5 do 10% kwoty wydanych pieniędzy.
Bankomaty za granicą pobierają opłatę w wysokości 1,5-3%, ale nie mniej niż jakąś stałą kwotę — zwykle 3-5 USD za każdą operację. Można ustawić limit wypłat — na przykład 100 USD. Niektóre Bankomaty naliczą opłatę nawet za sprawdzenie salda konta.

A jednak warto zaopatrzyć się w pewną ilość zagranicznej gotówki w kraju. Przydadzą się w nagłych wypadkach: małe sklepy, kawiarnie i taksówki mogą przyjmować tylko gotówkę lub coś może się zdarzyć z kartą. W domu możesz bezpiecznie ocenić wszystko i wybrać metodę wymiany przy minimalnych stratach.

Jeśli nadal musisz wypłacać rachunki za granicą, nie bądź mały. Wypłata niewielkich kwot, około 20-50 euro lub Dolarów, jest potwornie nieopłacalna-prowizja wyniesie do 25%. Jeśli bankomat na to pozwala, od razu Wypłać całą kwotę, której będziesz potrzebować na czas podróży.

Nie zapomnij o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z bankomatu za granicą.