Broker: jak go wybrać i jak z nim pracować

Kim jest broker i czym się zajmuje?

Jeśli zdecydujesz się handlować na giełdzie, masz dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zaufanie do menedżera. Ta metoda jest odpowiednia dla tych, którzy nie mają czasu ani chęci do samodzielnego inwestowania. Drugą opcją jest zrobienie wszystkiego samemu: opracowanie strategii inwestowania pieniędzy i przejęcie odpowiedzialności za transakcje.

Jednak samo wejście na giełdę i samodzielny handel nie zadziała. Będziesz potrzebował pośrednika między inwestorem a emitentem, czyli między tobą a firmą, której papiery wartościowe planujesz kupić. Broker to firma, która ma licencję na prowadzenie działalności na giełdzie i jest uprawniona do dokonywania transakcji na papierach wartościowych dla inwestora.

Jak współpracować z brokerem?

 1.  Zawrzyj umowę z brokerem. Zapoznaj się z warunkami umowy pośrednictwa. Zazwyczaj brokerzy publikują modelową umowę taryfową na swojej stronie internetowej. Jeśli ceny i inne warunki ci odpowiadają, możesz sporządzić umowę w biurze brokera lub wysłać dokumenty poświadczone notarialnie pocztą. Duże banki z licencją maklerską często oferują zdalne zawarcie umowy-za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej.
 2.  Otwórz konto u brokera i WPŁAĆ na nie pieniądze. Następnie broker będzie mógł kupić dla ciebie papiery wartościowe. Jeśli planujesz zainwestować na giełdzie dłużej niż trzy lata, bardziej opłaca się założyć indywidualny rachunek inwestycyjny (IIS), który pozwoli Ci zaoszczędzić na podatkach.
 3.  Załóż konto na papiery wartościowe. Papiery wartościowe, które kupisz, muszą się gdzieś liczyć. Aby to zrobić, musisz otworzyć konto Depot w depozycie (konto do księgowania Papierów Wartościowych). Depozytariusz może być oddzielną firmą, która nie jest powiązana z Twoim Brokerem. Ale często, oprócz licencji maklerskiej, broker ma również depozyt i łączy te dwie funkcje.
 4.  Teraz jesteś gotowy do handlu na giełdzie — możesz zlecić brokerowi kupno i sprzedaż papierów wartościowych. Można to zrobić przez telefon, online-za pomocą specjalnego programu-terminala handlowego lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej brokera.
 5.  Broker na Twoje zlecenie wykonuje operacje na giełdzie. Oprócz pieniędzy na zakup papierów wartościowych, prowizja jest pobierana z rachunku maklerskiego — opłata za to, że broker pomaga Ci w tych operacjach.
 6.  Z pomocą brokera możesz wypłacić pieniądze na swoje konto bankowe. Mogą za to również pobierać prowizję. Broker obliczy i potrąci podatek od Twojego dochodu.

Przed przyjęciem zlecenia na operację broker musi ostrzec Cię o kosztach transakcji — na przykład o prowizjach dla giełdy i samego brokera.

Pośrednik powinien również poinformować Cię o aktualnych cenach podaży i popytu na wybrane instrumenty finansowe. Niektóre papiery mogą okazać się niepłynne — to znaczy, że w ogóle trudno będzie znaleźć na nich nabywcę.

Broker sam wybiera sposób, w jaki podaje dane o dodatkowych kosztach. Może to być po prostu link do strony jego witryny. Upewnij się z wyprzedzeniem, że informacje są jasno określone i będziesz w stanie szybko je zrozumieć.

Jeśli broker nie zgłosi wszystkich niuansów, a Ty poniesiesz z tego powodu straty, będziesz miał prawo zażądać zwrotu strat, w tym przez Sąd.

Są sytuacje, w których ważne jest, aby bardzo szybko dokonywać transakcji. Następnie możesz odmówić otrzymywania ostrzeżeń o dodatkowych kosztach, aby broker natychmiast załatwił twoje sprawy. Ale w tym przypadku nie będzie możliwe przedstawienie mediatorowi roszczeń z powodu strat, które będą związane z brakiem informacji.

Jak wybrać brokera?

Ważne jest, aby pamiętać, że pieniądze na koncie maklerskim nie trafiają do systemu ubezpieczeń depozytów w przeciwieństwie do depozytów bankowych. Dlatego Twoim zadaniem jest znalezienie najbardziej niezawodnego brokera.

Co zbadać i CO sprawdzić, wybierając brokera:

 • Licencja
Przede wszystkim sprawdź w katalogu, czy broker ma licencję profesjonalnego uczestnika rynku papierów wartościowych. Jeśli nie, to nielegalni imigranci.

Upewnij się, że nazwa firmy w rejestrze jest dokładnie taka sama, jak nazwa brokera w umowie. Może się okazać, że broker oferuje podpisanie umowy z zagraniczną firmą "partnerską", która ma prawie taką samą nazwę. Akceptacja takiej oferty jest bardzo ryzykowna. Jeśli zawrzesz umowę z zagranicznym brokerem, który naruszy Twoje prawa, będziesz musiał dochodzić swoich interesów w kraju, w którym jest zarejestrowany.

 •  Wskaźniki finansowe
Sprawdź listę największych brokerów. Duże wolumeny obrotu nie gwarantują całkowitego spokoju, ale oznacza to, że firma ma wielu klientów i ufają jej znacznymi kapitałami.

 •  Renoma
Sprawdź stronę brokera, przeczytaj recenzje klientów w Internecie. Zwróć uwagę na historię firmy — czy jej nazwa nie była związana ze skandalami finansowymi. Poszukaj wiadomości finansowych-nagle usłysz coś interesującego o swoim potencjalnym brokerze.

 •  Ryzyko
Przed podpisaniem umowy z brokerem przeczytaj zawiadomienie o ryzyku. Ten dokument szczegółowo opisuje, co może spowodować utratę pieniędzy podczas handlu na rynku papierów wartościowych.

 •  Warunek
Dokładnie przestudiuj warunki pośrednictwa. Zwróć uwagę na szczegóły: prowizje, terminy przekazywania pieniędzy, odsetki od pożyczek — jeśli planujesz kupić papier na koszt brokera. Dowiedz się, czy broker może wykorzystać Twoje pieniądze i papiery wartościowe do własnych celów. Dowiedz się, o ile wzrosną opłaty, jeśli zabronisz mu tego robić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając brokera?

 • Oprogramowanie
Jeśli planujesz handlować online, zapytaj brokera, czego potrzebujesz. Czy można dokonywać transakcji za pośrednictwem witryny bez instalowania dodatkowego oprogramowania, czy też trzeba pobrać specjalny program na komputer — terminal handlowy. Sprawdź wymagania systemowe, dowiedz się, czy istnieje techniczna możliwość zainstalowania terminala handlowego na komputerze.

Jeśli zamierzasz handlować za pomocą smartfona lub tabletu, Sprawdź u brokera, czy jest to możliwe. Sprawdź, czy ta aplikacja mobilna jest odpowiednia dla Twoich gadżetów i czy jest płatna.

 • Zlecenia głosowe
To handel przez telefon. Jeśli nie masz internetu, możesz zadzwonić i zlecić brokerowi dokonanie transakcji. Oceń z wyprzedzeniem, czy potrzebujesz takiej możliwości. Mogą za to pobierać dodatkową opłatę i nie wszyscy brokerzy ją mają.

 • Szkolenie
Jeśli zdecydujesz się handlować samodzielnie, będziesz musiał się uczyć. Niektórzy brokerzy oferują bezpłatne szkolenia: seminaria internetowe, filmy instruktażowe, instrukcje krok po kroku. Zwykle uzyskujesz do nich dostęp, jeśli zostaniesz klientem i otworzysz konto maklerskie. Istnieją płatne kursy, wsparcie doświadczonego mentora, doradztwo finansowe — poznaj wszystkie możliwości, jakie oferuje twój potencjalny broker.

Dobrze, jeśli program handlowy brokera ma tryb demonstracyjny. Rejestrujesz się na stronie brokera i otrzymujesz pocztą linki do pobrania programu do licytacji oraz klucze (pliki ochrony cyfrowej) do instalacji. Zainstaluj program i spróbuj siebie jako inwestor bez otwierania konta. Nie będziesz handlować za prawdziwe pieniądze, ale w trybie testowym, aby zrozumieć bez zbędnego ryzyka, jak działa handel giełdowy.

 • Komis
Wszyscy brokerzy pobierają opłaty za usługi. Może to być opłata za każdą transakcję lub miesięczna opłata abonamentowa. Wielu brokerów ma minimalne wynagrodzenie za dzień lub miesiąc . Giełda bierze również swój procent za transakcje-Sprawdź, czy jest to opłata zadeklarowana przez brokera, czy też będziesz musiał zapłacić więcej.

Na początku kariery inwestora, dopóki nie znasz wielkości i liczby transakcji, trudno jest określić wszystkie potrzeby i wybrać optymalną taryfę. Nie szukaj brokera o najniższych prowizjach, lepiej skupić się na wiarygodnym pośredniku, a taryfę można zmienić, jeśli nie pasuje.

Umowa z brokerem również nie jest umową na całe życie, zawsze możesz zmienić brokera, jeśli nie jesteś z niego zadowolony.

Co zrobić, jeśli broker utracił licencję?

Po unieważnieniu licencji może nastąpić bankructwo brokera. W takim przypadku istnieje ryzyko, że nie uda ci się w pełni odzyskać pieniędzy i papierów wartościowych.

Jak postępować, aby zwiększyć szanse na utrzymanie aktywów, przeczytaj w tekście " mój broker anulował licencję. Co robić?».

Jak zmniejszyć ryzyko podczas pracy z brokerem?

Chroń pieniądze

Zazwyczaj broker może wykorzystać Twoje pieniądze na swoją korzyść. Jeśli broker jest bankiem, ma do tego prawo. Jeśli broker nie jest bankiem, najczęściej zawiera klauzulę w umowie, która pozwala mu przelać pieniądze na swoje konto.

Dopóki broker ma się dobrze, nie ma w tym nic niebezpiecznego. Pożycza Twoje pieniądze innym klientom na krótki czas, otrzymuje za to odsetki — i dzięki temu może obniżyć opłaty za swoje usługi.

Ale jeśli broker zbankrutuje, możesz stracić część pieniędzy-ustawa o rynku papierów wartościowych nie gwarantuje zwrotu środków wypłaconych z Konta Klienta na konto brokera.

Dlatego głównym zaleceniem jest, aby nie trzymać pieniędzy na rachunku maklerskim przez długi czas.

Zainwestuj je w papiery wartościowe lub Wypłać na swoje konto bankowe. Po pierwsze, na koncie bankowym mogą być naliczane odsetki. Po drugie, pieniądze na rachunkach i depozytach osób fizycznych i indywidualnych przedsiębiorców są ubezpieczone przez państwo. W przypadku problemów z bankiem automatycznie kwalifikujesz się do wypłaty odszkodowania ubezpieczeniowego.

Innym niezawodnym sposobem ochrony pieniędzy jest otwarcie oddzielnego (zwanego również segregowanym) kontem. A jednocześnie zapis w umowie, że zabraniasz brokerowi korzystania z Twoich pieniędzy. Jeśli licencja zostanie cofnięta u brokera, możesz bez najmniejszego opóźnienia odebrać wszystkie pieniądze ze swojego konta osobistego.

Ale opłaty za utrzymanie pojedynczego konta są znacznie wyższe niż opłaty za utrzymanie ogólnego. Mogą być tak duże, że Twoje dochody z ryzykownych operacji na giełdzie mogą być niższe niż odsetki od praktycznie wolnych od ryzyka depozytów bankowych.

Chroń papiery wartościowe

Broker może wykorzystać Twoje papiery wartościowe, jeśli mu na to pozwolisz. Taka klauzula jest często zapisywana w umowie pośrednictwa. W takim przypadku broker jest zobowiązany do zwrotu papierów wartościowych na pierwsze żądanie. A jeśli chcesz je sprzedać, musi natychmiast wykonać to polecenie i przelać pieniądze zebrane ze sprzedaży na twoje konto.

Ale nawet w takich warunkach ryzykujesz. Jeśli broker pożyczył Twoje papiery wartościowe i zbankrutował, istnieje duża szansa, że nie będzie w stanie ich spłacić.

Warto również wziąć pod uwagę, że akcje mogą wypłacać dywidendy, a obligacje — dochód z kuponu. A kiedy firmy emitujące sporządzają listę odbiorców takich wypłat, ważne jest, kto w tym momencie okaże się posiadaczem papierów wartościowych. Jeśli w tym czasie papiery trafią do brokera, to nie ty, ale broker trafisz na listę. Zasadniczo na mocy umowy broker jest zobowiązany do przekazania Ci dywidendy lub dochodu z kuponu. Ale istnieje ryzyko, że tego nie zrobi.

Jeśli nie jesteś przygotowany na takie ryzyko, możesz nie dać brokerowi prawa do korzystania z Twoich Papierów. Ale prawdopodobnie zwiększy to Koszty pośrednictwa.

I nawet jeśli nie dasz brokerowi pozwolenia na korzystanie z Twoich Papierów Wartościowych, nadal będzie miał dostęp do papierów znajdujących się na twoim koncie handlowym Depot.

Konto handlowe Depot jest obciążane papierami, gdy kupujesz je na giełdzie, i obciążane, gdy sprzedajesz. Transakcje te dokonujesz za pośrednictwem brokera. Dlatego broker zawsze ma prawo wysłać do depozytariusza instrukcje dotyczące rejestracji i odpisu papierów wartościowych, które są wymienione na Twoim rachunku handlowym Depot.

Papiery wartościowe, których jeszcze nie planujesz sprzedać, możesz przechowywać na zwykłym rachunku powierniczym, który nie jest przeznaczony do obrotu na giełdzie. Jednocześnie masz prawo nie udzielać brokerowi pozwolenia na rozporządzanie papierami wartościowymi na tym rachunku.

Jeśli chcesz sprzedać papier na giełdzie ze zwykłego konta Depot, z reguły będziesz musiał dać dwa zadania jednocześnie: przenieść papier ze zwykłego konta na konto handlowe i sprzedać. A jeśli zdecydujesz się kupić papiery i trzymać je przez jakiś czas, możesz jednocześnie dać dwa zlecenia-na zakup i przeniesienie tych papierów na zwykłe konto Depot. Jeśli nie planujesz aktywnie handlować na giełdzie, ale chcesz zainwestować w akcje i utrzymać je przez co najmniej kilka lub trzy lata, możesz skorzystać z innej opcji. Możesz otworzyć konto osobiste w rejestrze akcjonariuszy prowadzonym przez firmę rejestrującą. I przenieść swoje papiery wartościowe na to konto. Bez Twojej zgody broker nie ma dostępu do Twojego konta osobistego.

Ale najprawdopodobniej będziesz musiał dodatkowo zapłacić depozytariuszowi za przeniesienie dokumentów na konto osobiste, a także rejestratorowi — za otwarcie i utrzymanie takiego konta. Sprawdź koszty tych usług z wyprzedzeniem i zdecyduj, czy są gotowe na te wydatki. Pamiętaj, że rejestrator może również cofnąć licencję. Rejestratorzy nie uczestniczą również w publicznym systemie ubezpieczeń depozytów.

Monitoruj stan kont

Inwestycji nie można pozostawić bez nadzoru. Śledź wiadomości finansowe, okresowo poproś o wyciągi dotyczące stanu rachunków maklerskich i kont Depot.