Siedem życiowych hacków na Nowy Rok

Mówią, że w Nowy Rok wszystko zawsze się spełnia. Nawet to, że przez cały rok nie działa. Żarty żartami, ale w przedświątecznym zgiełku nie zawsze można oprzeć się noworocznym akcjom i utrzymać się w granicach rozsądku.

Te siedem wskazówek pomoże Ci przygotować się do wakacji i nie zejść na minus.
1. Zaplanuj budżet z wyprzedzeniem

Aby nagle nie skończyć z pustym portfelem w środku wakacji, lepiej wcześniej ustalić limit kwoty, którą chcesz wydać na Nowy Rok. Zidentyfikuj najważniejsze pozycje wydatków-na przykład "prezenty", "stół noworoczny" i "uroczystości".

Możesz umieścić gotówkę w kopertach w staromodny sposób. Lub skorzystaj ze specjalnych aplikacji mobilnych-usług planowania finansowego. Możesz dodać do nich pozycje wydatków, ustawić limit i zobaczyć dynamikę wydatków.

Bez względu na to, jak możesz to obliczyć, zawsze chcesz czegoś nieoczekiwanego na Nowy Rok-i jest mało prawdopodobne, aby obejść się bez nieplanowanych wydatków. To nie jest powód, by wytykać się w mocie. Po prostu ustal z wyprzedzeniem, ile chcesz wydać na nieoczekiwane wydatki i świąteczny nastrój i staraj się nie przekraczać tej kwoty. Wtedy zabawka choinkowa w postaci astronauty, dziesiąta girlanda lub sanki będą radością dla całej rodziny i nie uderzą w budżet.

2. Nie daj się zwieść noworocznym zniżkom


Apele " 90% zniżki na wszystko!"bardzo kuszące, ale w rzeczywistości mogą być tylko sztuczką. Przed świętami metki są często specjalnie zawyżane kilka razy, aby później ogłosić "wyprzedaż".
Przyjrzyj się bliżej właściwym rzeczom z wyprzedzeniem, zrób zdjęcie lub zapisz ich koszt, a następnie sprawdź — prawdziwy to rabat lub tylko sprytny chwyt marketingowy.

3. Porównaj ceny

Te same produkty mogą kosztować inaczej w małych punktach sprzedaży detalicznej, dużych sieciach handlowych i Internecie. Czasami ceny mogą się różnić od półtora do dwóch razy.

Nie daj się nabrać na świąteczny szum i nie kupuj rzeczy, które lubisz od razu — lepiej najpierw porównać wszystkie opcje.

4. Nie wierz w znaki

Powitanie roku Błękitnego tygrysa wodnego w turkusowym swetrze lub niebiańskiej sukience jest zabawne, ale całkowicie opcjonalne.

Nie powinieneś ślepo podążać za tradycjami i słuchać dzwonków z pewnością w czymś nowym. 1 stycznia to dobry powód, aby naprawdę zacząć od nowa-na przykład uwolnić się od stereotypów.

5. Nie dawaj bibelotów

Półki sklepowe pękają od figurek porcelanowych tygrysów w czapkach noworocznych, ale nie spiesz się, aby je kupić. Towary z symbolami nadchodzącego roku zawsze cieszą się większym zainteresowaniem. W rezultacie mają zawyżoną cenę.

A kto oprócz kolekcjonerów potrzebuje takich pamiątek. Zbierają kurz w szafkach, chyba że zostaną natychmiast wyrzucone lub przekazane komuś.

Kupowanie tygrysa z pamiątkami nie może być wyjątkiem. Jeśli chcesz zaoszczędzić i wzbogacić się w Nowym Roku, lepiej wybrać inne sposoby — na przykład otworzyć depozyt lub kartę z odsetkami od salda konta lub indywidualnego rachunku inwestycyjnego.

6. Zamień pakowanie prezentów w rozrywkę

Po co wydawać pieniądze na drogie Pudełka na prezenty i usługi pakowania, skoro możesz to zrobić sam? Pomysły na projekt i warsztaty pakowania można znaleźć w filmach w Internecie.

Aby wysiłki nie poszły na marne, podczas wakacji zorganizuj konkurs na najbardziej oryginalne opakowanie. Ponownie, bliscy i przyjaciele będą mogli docenić twoje wysiłki, kreatywność i poczucie humoru.

7. Świętuj w domu

Świętowanie w domu z bliskimi jest nie tylko bezpieczniejsze podczas pandemii, ale także bardziej ekonomiczne. Stół można ustawić razem, dzieląc koszty. Albo każdy sam przygotuje specjalną ucztę na wspólny stół.
Możesz także zaoszczędzić na prezentach. Nie musisz kupować tuzina niedrogich pamiątek dla wszystkich. Lepiej będzie, jeśli każdy przedstawi jeden, ale godny prezent. A kto to dostanie-określ na loterii.

Na przykład możesz zagrać w "tajnego Świętego Mikołaja". To ta sama loteria, ale uczestnicy grają z wyprzedzeniem, kto i komu daje prezent.

Możesz rozpowszechniać, kto jest czyim Mikołajem za pomocą specjalnych witryn. Lub zagraj w trybie offline: każdy pisze swoje imię na ulotce i wkłada je do torby lub czapki. Następnie wszyscy po kolei wyciągają te papiery-kto otrzyma czyjeś imię, przygotowuje prezent dla niego. Wyniki loterii należy zachować w tajemnicy.

Możesz wcześniej ustalić przybliżony koszt prezentów i zostawić swoje życzenia — co chciałbym otrzymać od tajnego Świętego Mikołaja. To świetny sposób na optymalizację wydatków i zabawę.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, nauczysz się planować budżet i monitorować wydatki, twoje decyzje finansowe będą bardziej przemyślane i skuteczne przez cały rok.